Turun elokuvakerho

Turun Elokuvakerho on Suomen vanhin yhtäjaksoisesti toiminut Elokuvakerho. Kerho on perustettu vuonna 1952. Elokuvakerhon toimintaan on jo pitkään kuulunut kaksi vuosittaista elokuvasarjaa sekä erinäisiä yksittäisiä elokuvatapahtumia kuten Brinkkalan pihalla elo-syyskuussa järjestettävät ulkoilmanäytökset.


http://i.ytimg.com/vi/K0DjiMB3law/hqdefault.jpg


Toimintaa aikaisemmilta vuosilta:

2014

Syyssarja:
21.10. Kristina Lindström & Maud Nycander: Palme (2012; yhteistyössä Ruotsin Suurlähetystön kanssa)
9.12. Eric Rohmer: Yöni Maudin kanssa (1969)
11.11. Jean Cocteau: Orfeus (1950)

Territorial Cooperation Film Festival:
19.9. Jaak Kilmi: Disko ja ydinsota (2009)
20.9. Abdellatif Kechiche: The Secret of the Grain (2007)
20.9. Emanuele Crialese: Terraferma (2011)
20.9. Danis Tanovic: No Man’s Land (2002)
20.9. Ken Loach: Looking for Eric (2009)
21.9. Fatih Akin: Head-On (2004)
21.9. Susanne Bier: In a Better World (2010)

21.9. Aki Kaurismäki, Pedro Costa, Victor Erice & Manoel de Oliveira: Centro historico (2012)

Ulkoilmanäytöksiä Brinkkalan pihalla (Vanha Suurtori 3) yhteistyössä Osuuskunta Turun Kirjakahvilan kanssa:
21.8. Buster Keaton & Clyde Bruckmann: Kenraali (1925)
28.8. Mike Hodges: Flash Gordon (1980)
4.9. Richard Rush: Hell's Angels on Wheels (1967)

Kevätsarja:
13.4. Martin Persiel: This Ain’t California (2012; yhteistyössä Goethe-instituutin ja Varsinais-Suomen Elokuvakeskuksen kanssa)

13.4. Jan Ole Gerster: Oh Boy (2012; yhteistyössä Goethe-instituutin ja Varsinais-Suomen Elokuvakeskuksen kanssa)

20.4. Margarethe von Trotta: Hannah Arendt (2012)
27.4. Herk Harvey: Helvetilliset (Carnival of Souls, 1962)

4.5. Orson Welles, David Eady, George More O’Ferrall & Wendy Toye: Kolme murhaa (Three Cases of Murder, 1955)
4.5. Karel Zeman: Salaisuuksien saari (Vynález zkázy, 1958)

2013

Syyssarja:

5.11. Jean Renoirin French Cancan (1954; yhteistyössä Institut Français de Finlanden ja Varsinais-Suomen Elokuvakeskuksen kanssa)

12.11. Verenhimoinen Dracula (1970; Jesús "Jess" Francon muistonäytös)

19.11. Karel Zeman: Paroni Münchausenin seikkailut (1961)
19.11. Vera Chytilován: Tuhatkaunokit (1966)


Territorial Cooperation Film Festival:
20.9. Wolfgang Becker: Goodbye Lenin (2003)
21.9. Fernando León de Aranoa: Amador (2010)
21.9. Jonas Mekas: Reminiscences of a Journey to Lithuania (1972)
21.9. Gabriel Axel: Ranskalainen illallinen (1987)
21.9. Emir Kusturica: Musta kissa valkoinen kissa (1998)
22.9. Theo Angelopoulos: Ikuisuus ja päivä (1998)
22.9. Costa-Gavras: Eden is West (2009)
22.9. Aki Kaurismäki: Le Havre (2011)

Ulkoilmanäytöksiä Brinkkalan pihalla (Vanha Suurtori 3) yhteistyössä Osuuskunta Turun Kirjakahvilan kanssa:
22.8. Benjamin Christensen: Häxan (1922; versio 1968)
29.8. ”Oudoimmat lyhytelokuvat: Jack Stevensonin arkistojen aarteita”. (Mystery of the Leaping Fish (ohj. Christy Cabanne & John Emerson, 1916); The Life and Death of 9413 – a Hollywood Extra (ohj. Robert Florey & Slavko Vorkapich, 1928); Siamese Twin Pinheads (ohj. Curt McDowell, 1972); Der Elvis (ohj. Jon Moritsugu, 1986))
3.9. Edgar G. Ulmer: Detour (1945)

Kevätsarja:
16.4. Andrew Dominikin: Killing Them Softly (2012)
23.4. William Friedkin: Killer Joe (2011)


2012

Turun elokuvakerhon 60-vuotisjuhlasarja:
23.10. Gaspar Noé: Yksin kaikkia vastaan (1998)
30.10. Jim Jarmusch: Dead Man (1995)
6.11. Andrea Arnold: Humiseva Harju (2011)
13.11. Kenneth Angerin lyhytelokuvia: Scorpio Rising (1963), Inauguration of the Pleasure Dome (1954) & The Man We Want to Hang (2002).

Yhteistyössä IIK-kauhuelokuvafestivaalin kanssa:
6.11. George McCowan: Frogs (1971)
13.11. William Fruet: Death Weekend (1976)

Halloween-näytös yhteistyössä Osuuskunta Turun Kirjakahvilan kanssa:
3.11. Stanley Kubrick: Hohto (1980)

Ulkoilmanäytöksiä Brinkkalan pihalla (Vanha Suurtori 3) yhteistyössä Osuuskunta Turun Kirjakahvilan kanssa:
22.8. Warner Bros-animaatioelokuvia
29.8. Charles Chaplin: Kultakuume (1925)
5.9. Bob Gaffney: Frankenstein Meets the Space Monster (1965)

2011

Syyssarja:
3.11. Mihail Kalatozov: Älä odota kirjettäni (1959)
10.11. Rodrigo Cortés: Buried (2010)
17.11. Darren Aronofsky: Black Swan (2010)
1.12. Lars von Trier: Melancholia (2011)
8.12. Susanne Bier: Häiden jälkeen (2006)

Ulkoilmanäytöksiä Brinkkalan pihalla (Vanha Suurtori 3) yhteistyössä Osuuskunta Turun Kirjakahvilan kanssa:
24.8. Roy Ward Baker: And Now the Screaming Starts (1973)
31.8. Joy Batchelor & John Halas: Animal Farm (1954)
7.9. Mihail Karjukov, Aleksander Kozyr & Francis Ford Coppola: Battle Beyond the Sun (1959; 1962 US Version)

Kevätsarja:
12.4. Elem Klimov: Agonia (1985)
19.4. Michael Winterbottom: Killer Inside Me (2010)
26.4. Werner Herzogin dokumentteja: Land des Schweigens und der Dunkelheit (1971), Bells from the Deep: Faith and Superstition in Russia (1993) & God's Angry Man (1981) (yhteistyössä Goethe-instituutin kanssa)
26.4. Robert Aldrich: Kiss me deadly (1955)
10.5. Gaspar Noé: Enter the Void – Director’s Cut (2009)

2010

Yhteistyössä Kauhuelokuvafestivaali Hurmeen kanssa:
17.11. Charles Saunders & W. Lee Wilder: Man Without a Body (1957)

Halloween-näytöksiä yhteistyössä Turun Kirjakahvilan kanssa:
29.10. Basil Dearden, Alberto Cavalcanti, Robert Hamer & Charles Crichton: Dead of Night (1945)
30.10. Mario Bava: Hatchet for a Honeymoon (1970)

Ulkoilmanäytöksiä Brinkkalan pihalla (Vanha Suurtori 3) yhteistyössä Osuuskunta Turun Kirjakahvilan kanssa:
18.8. Mario Bava: Blood and Black Lace (1964)
25.8. Konstantin Lopushanski: Kuolleen miehen kirjeet (1986)
1.9. John Hough: Dirty Marry Crazy Larry (1974)

Akira Kurosawan syntymän 100-vuotisjuhlasarja yhteistyössä Osuuskunta Turun Kirjakahvilan kanssa:
23.3. Juopunut enkeli (alustus tietokirjailija Juri Nummelin), 1948
30.3. Seittien linna (alustus elokuvakriitikko Taneli Topelius), 1957
1.4. Punaparta (alustus tutkija Lauri Piispa), 1965
6.4. Dodeskaden (alustus dosentti Veijo Hietala), 1970
8.4. Madadayo (alustus tutkija Annamari Konttinen), 1993

Ystävänpäivän näytös yhteistyössä Osuuskunta Turun Kirjakahvilan kanssa:
14.2. Tim Burton: Corpse Bride (2005)